Karkonosze to region popularny wśród turystów, którzy wybierają się tu chętnie na rowerowe wycieczki po wymagających i jednocześnie malowniczych trasach. Choć wiele tras znajduje się po czeskiej stronie Karkonoszy, to i polska strona ma tu do zaoferowania wiele interesujących miejsc.

Karkonoski Klasyk
– Kolarskie Karkonosze

Trasy kolarskie

Rowerowe Karkonosze – trasy nie tylko dla zawodowców

Karkonosze są miejscem uwielbianym przez turystów. Piękne widoki, wyjątkowe szlaki turystyczne – to z pewnością ogromne atuty tej krainy. Jednak Karkonosze pokochali również kolarze. Jednym z ważniejszych wyścigów kolarskich w tym regionie był Karkonoski Klasyk, gdzie odbywały się Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski. W zmaganiach brali udział zarówno przedstawiciele zawodowych grup kolarskich, jak i amatorzy.

Jednak Karkonosze oferują fanom rowerowych zmagań o wiele więcej. Kolarski fenomen tego regionu jest niepodważalny. Mowa tu nie tylko o trasach szosowych, ale także o kolarskie górskim.

Szosowe trasy rowerowe w Karkonoszach

Górskie trasy szosowe są czymś skrojonym idealnie dla wytrawnych miłośników jazdy na rowerze. W Karkonoszach nie brakuje miejsc gdzie solidne podjazdy i wymagające zjazdy można spotkać bardzo często. Przykładem mogą być okolice Jeleniej Góry, gdzie organizowano Karkonoski Klasyk. Trasa wiodąca w okolicach Przesieki i Podgórzyna oferuje strome podjazdy i kręte trasy zjazdowe.

Wielbiciele kolarstwa w tym rejonie mogą odwiedzić również Przełęcz Karkonoską, odcinek Borowice – Droga Śląska czy trasy odchodzące ze Szklarskiej Poręby (m.in. w kierunku Karpacza). Ciekawie dla kolarzy prezentuje się również droga Piechowice – Jagniątków. To około 11-kilometrowy odcinek o dość trudnej skali. Uwagę zwrócić mogą podjazdy. Różnica wzniesień (346 m) i zjazdów (390 m) potrafi dać w kość wymagającym zawodnikom. W regionie tego typu tras jest naprawdę sporo.

Kolarstwo górskie w Karkonoszach

Nie tylko wielbiciele szosowego kolarstwa znajdą swoje trasy w Karkonoszach. Równie popularne jest tu kolarstwo górskie. Przede wszystkim warto docenić tu Pasmo Rowerowe Olbrzymy , w skład którego wchodzi ponad 70 kilometrów tras przygotowanych dla fanów kolarstwa górskiego.

Trasy te znajdują się w okolicach Jeleniej Góry, Piechowic i Podgórzyna – są więc w bliskim sąsiedztwie równie popularnych tras szosowych. Cechują się zróżnicowanym poziomem trudności i ciekawą scenerią. Z tych powodów chętnie wybierane są przez amatorów, ale w Karkonoszach trenują również zawodowcy, którzy uprawiają kolarstwo górskie.

Zawody kolarskie w regionie

W górskich rejonach Karkonoszy odbywa się wiele ciekawych wyścigów kolarskich. Przez kilka lat organizowany był tu Karkonoski Klasyk, który startował w Jeleniej Górze. Obecnie odbywają się tu m.in. wyścigi pod szyldem Szosowy Klasyk, które odbywają się m.in. w okolicach Szklarskiej Poręby. Przez wiele lat kolarski wyścig Tour de Pologne miał metę w Karpaczu, pod skocznią Orlinek.